Medvědova hlubočská zmrzlina

· 2 min čtení

Poté, co začalo léto astronomické, meteorologické a školní, nastalo konečně i to klimatické. Teplota vzduchu i vody strmě roste a proto vám přinášíme osvěživou, byť historickou zprávu.

Značka Moravia je tradičně spojována s teplem sálajících kamen, sporáků a plotýnek, což vyjadřuje i tradiční logo ve formě plamene, který přešel také do znaku naší obce. Při značné šíři výrobního sortimentu firmy se však stalo, že dodávala na trh i strojky na zmrzlinu. A Právě k jejich propagaci byl určen reklamní obrázek, který rovněž sálá žárem. Je to však hic, který je třeba držet v mezích, čemuž jistě dobře posloužila porce moraviánské zmrzliny.

Moravia Ice Cream Freezer 

Místo plamene zde vidíme obrázek medvěda, mlsného to tvora, který býval vedle hexagramu (známého více jako Davidova hvězda) a písmene „M“ také ve znaku Moravie. Zvíře stojí na nápisu ICE CREAM FREEZER (angl. doslova „mrazič ledového krému“, neboli zmrzlinový strojek) a v pravé tlapě nese stejný zmrzlinovač s medvědem se zmrzlinovačem v pravici, který drží zmrzlinovač…

V archivních materiálech se vedle rozkošné dobové reklamy dochovala taktéž technická fotodokumentace s očíslovanými součástkami strojku. Zlatý jas slunce na ní nahrazuje chladný ateliérový reflektor a lesk kůže plážových zahalečů zase novotou svítící kov. Na místo zjednodušující bezstarostnosti nastupuje komplikovanost konstrukce. Dokázali bychom strojek bez návodu složit? Oba obrázky se tak velmi dobře doplňují a určitě by se našel i jiný úhel pohledu.

Moravia Ice Cream Freezer – Dokumentace
Mnoho příležitostí k mlsání zmrzliny svým čtenářům přeje redakce.

S použitím materiálů Státního okresního archivu v Olomouci.

Marek Bohuš

Související příspěvky

Ve službách továrníkových
· 6 min čtení
Sáňkařská dráha na Hrubé Vodě
· 7 min čtení
Hostinský od Jedlové hory
· 6 min čtení
Rozmarné léto v Burk(ině Faso)
· 7 min čtení
Pověst o Ladermonovi
· 4 min čtení