Světlana Šumberáková – o Kazachstánu a malování

· 3 min čtení

Rozhovor se Světlanou Šumberákovou, kterou zavál osud z kazašské Almaty až do Hluboček. Jaké byly její začátky v ČR, co se jí tu líbí a jaké obrazy maluje, prozradila tato učitelka výtvarné výchovy a technického kreslení v pořadu České televize Babylon (Pohled na svět).

Originál v pořadu Babylon (2009) – iVysílání České televize

Podcast o Kazachstánu

V dalším rozhovoru pro Radio Svododný vysílač hovoří Světlana o své rodné zemi.

Když se řekne Kazachstán, většina lidí nemá jasnou představu, s čím si tuto zemi spojit. Někdo si vzpomene na kosmodrom Bajkonur, jiný si představí stepi a téměř každý si myslí, že to je kdesi v Rusku. Středoasijský Kazachstán je bývalou součástí Sovětského Svazu, která získala samostatnost v roce 1991 a s nynějším Ruskem má stále velmi blízké vztahy.

Svobodný vysílač: Světlana Šumberáková, původem z Kazachstánu: Jak se žije v jedné z největších zemí střední Asie? (premiéra: 12. 2. 2020)

Foto: výlety po Kazachstánu

Ačkoli je Kazachstán jednou z největších zemí světa, žije tu pouhých 17 milionů obyvatel. Ti se soustředí do několika velkých měst, a proto je velká část území státu zcela liduprázdná. Kazachstán je tak státem s nejřidším zalidněním na světě. Má rozlohu zhruba čtyř pětin Indie, ale pouhá 2% její populace.

Foto: Almaty

Wiki: Kazachstán

Obrazy Světlany Šumberákové