Zdeněk Srstka by rád v Hlubočkách strávil delší čas

· 4 min čtení

Sportovec, kaskadér, herec a moderátor Zdeněk Srstka poskytl v sobotu 30. 8. 2008  u příležitosti svého vystoupení v rámci Arabela teamu na akci pořádané FK Hlubočky následující rozhovor pro Zpravodaj obce Hlubočky.

Zdeněk Srstka
Zdeněk Srstka

Navštívil jste již někdy naši obec a jak se Vám tu líbí?

Jsem v Hlubočkách prvně, doposud jsem neměl příležitost tuto obec navštívit. Neměl jsem tedy možnost se s ní detailně seznámit, nicméně první dojmy jsou velice dobré. Máte fantastické okolí, velmi se mi líbí spojení divoké přírody s říčkou, prudké svahy se skalními útvary, ale i lesními porosty. Pokud budu mít příležitost, rád bych tu strávil i trochu delší čas.

Začínal jste jako sportovec, vzpěrač a zápasník, a dokonce jste se probojoval až na Olympijské hry. Jak vzpomínáte na OH 1960 v Římě?

Pro mě osobně to byla nádherná olympiáda. Měl jsem možnost poznat nejen velkou část Říma a jeho historické památky, ale hlavně kolegy sportovce z celého světa. Pravda, výsledky mohly být lepší. Ve vzpírání v polotěžké váze do 90 kg jsem skončil devátý, ale jsem docela pyšný na to, že v té době nikdo nepoužíval žádné podpůrné prostředky a každý předvedl ty výkony, které předtím tvrdě natrénoval.

Stal jste se kaskadérem, vystupoval jste pak v různých filmových rolích…

Kaskadér- to nebylo mé povolání. Měl jsem své civilní zaměstnání a kaskadérství byla jakási náhrada za vrcholový sport. Ostatně sportuji a trénuji stále, snažím se udržovat v kondici. S filmem jsem začal těsně po roce 1960 a různých rolí bylo určitě více jak padesát. Jeden z prvních filmů byl Limonádový Joe v roce 1964. Nejvíce jsme byli obsazováni do filmů s válečnou tématikou. Tehdy se nepoužívaly žádné počítačové triky, vše bylo tzv. naostro a každá akce musela vypadat naprosto věrohodně. Z těchto filmů vzpomínám například na Sokolovo, Na západní frontě klid, Most u Remagenu a další.

Z tohoto krátkého výčtu je zřejmé, že jste netočil pouze s československými režiséry, ale i zahraničními.

Ano, byli jsme často vyhledáváni a angažováni zahraničními společnostmi, především americkými a neskromně dodávám, že jsme byli velice dobří a nabídky jsme měli.

Kromě filmu jste vystupoval i v různých televizních pořadech, seriálech a stal jste se i moderátorem pořadu Chcete mě, kde nabízíte různé pejsky z útulků do opatrování.

Je tomu tak, ještě připomenu, že jsem vystupoval i v různých divadelních rolích, samozřejmě, že hlavně komických či zábavného charakteru. Seriálů bylo hodně, namátkou: Byl jednou jeden dům, Možná přijde i kouzelník, Sanitka, Četnické humoresky a další. Moderátora pořadu Chcete mě? dělám velice rád, mám pejsky rád a několik jich mám. Hlavně kvůli přírodě a pejskům  jsem se odstěhoval z Prahy. Právě teď ale teskním po jednom z mých oblíbených pejsků, byl to krysařík. Nevím, zda se zatoulal, nebo si jej někdo úmyslně přivlastnil.

Můžete našim čtenářům prozradit i něco z Vašeho osobního života?

Jak jsem již řekl, mou velikou láskou byl, je a snad i dále bude sport. A protože jsem procestoval mnoho zemí a poznal spoustu různých lidí, těším se vždy na klid svého domova. V tomto roce jsem se znovu, téměř po čtyřiceti letech, oženil se svou dlouholetou přítelkyní Alenkou Dvořákovou - podotýkám, že jsem se nemusel ženit (smích) - a volný čas trávíme doma. Rád se scházím i se svým synem a jeho rodinou. A pozdravuji nejen Vaše čtenáře, ale i všechny lidi tady v Hlubočkách.

Děkuji za rozhovor a určitě budeme všichni rádi pokud Vás opět uvidíme v televizi nebo filmu a ještě raději pak osobně v naší obci.

Se Zdeňkem Srstkou hovořil Leopold Bubeníček