Z olomouckého Účka musel pryč, teď vyprodává sál v Hlubočkách

· 10 min čtení

Je to rok, co provozovatel legendárního olomouckého U-klubu dostal výpověď. Leo Friedl po třiceti pěti letech skončil. Podle Univerzity Palackého už studentský klub spíše chřadl, než aby přitahoval mladou generaci. Vypsala výběrové řízení, a Friedl už neuspěl.

Vize, že se z upadajícího „Účka“ ještě letos stane moderní klub pro studenty, spolky a veřejnost, se však zatím nenaplňuje. Friedl, který v únoru odešel šéfovat kulturáku v Hlubočkách, zatím vyprodává tamní sál.

Leo Friedl
Leo Friedl

Jak se podařil poslední koncert?

Radůza? Bylo vyprodáno. Parádní byl v září Voxel s Pokáčem v amfiteátru, v říjnu Turbo. Dvě stě padesát, tři sta lidí? To je skvělé!

Jezdí lidé z Olomouce?

To se ukázalo už při prvním koncertu, kdy se mi podařilo dostat do Hluboček Vladimíra Mišíka. Vlakové spojení je dobré, autem je to deset minut.

Jezdí se za dobrou značkou, byť kousek za Olomouc?

Zdá se.

Mrzí vás ještě, že jste musel pryč z „Účka“?

Nikdy nepřestane. Byl to celý můj život. Byl jsem tam 30 let. Důvody, proč jsem musel pryč? Že se v revizních zprávách psalo, že by se měla udělat nová elektroinstalace? Samozřejmě. Barák měl 40 let, klub tam byl 35. Ale o tyto věci by se měl starat majitel, ne? Copak po řediteli Moravského divadla někdo chce, aby si divadlo opravil, vymaloval si, pokud tam chce hrát? Divadlo bylo i celé výběrové řízení. Co jiného si myslet, když v prvním kole vyhodí mě s třicetiletou praxí i Dušana Neumanna z Bounty Rock Café? A kde je nový multifunkční klub, jak hlásali, že otevře v září?

Sledujete aktuální situaci? Byl jste se tam podívat?

Na to, že na sále, kde 20 let hrála Mňága, pak Monkey Business, byl najednou nějaký mezisklad? Je mi z toho smutno. Člověk něco vybudoval, do U-klubu jezdili lidé z celé Moravy, a takto to dopadlo. Chtěli po nás, co jsme byli ve výběrovém řízení, finanční spoluúčast. Měla se dělat komplet elektřina, mluvilo se o vzduchotechnice. My, co děláme v kultuře, ale nevytáhneme někde 3,5 milionu. Nebo si mám půjčit v bance, nacpat peníze do cizího baráku, aby mě za půl roku vyhodili za to, že se permanentně narušuje noční klid, když mám vysokoškolský klub? Přece se nepřipravím o střechu nad hlavou.

Je těžké dostat Monkey Business do Hluboček?

Jednám s nimi. Zrovna minulý týden jsem mluvil s Robertem Rozkurzem, a nevypadá to vůbec špatně, přestože mají na jaro domluvený S-klub, podzim by se mohl uskutečnit.

Cukají se manažeři, když jde o vystoupení v Hlubočkách a ne v olomouckém „Účku“?

Je to těžší, ale občas někoho dostanu. A mimochodem Hlubočky nejsou žádná vesnice, mají parametry města, více obyvatel než Velká Bystřice.

Nezamilujete si nakonec život na „vesnici“?

Donedávna pro mě byl spíše španělskou vesnicí… Jsem moc rád, že má předchůdkyně odcházela do důchodu a mně se podařilo uspět ve výběrovém řízení, kde nás bylo dvanáct.

Zrovna dojednáváte ples Mikroregionu Bystřička, jak jsem právě zaslechla. Takže i tancovačky?

Učím se i nové věci. Začátkem prosince budeme mít vánoční setkání. Pořádá se řada akcí pro místní občany a obyvatel sousedních obcí. Jsou to milé akce.

Na koho můžeme přijet do Hluboček v příštím roce?

Hned 7. ledna vystoupí Vlasta Redl. Na jaře by měla dorazit Mňága. Komunikuji s Divokým Billem.

KD Na Letním – Hlubočky
Sál v KD Na Letním – Hlubočky

Zaplatí se tato jména prodejem vstupenek?

S výši vstupného musíme být mnohem citlivější než Olomouc, aby bylo přijatelné pro místní obyvatele. Pro příklad: Mamma Mia promítáme 7. prosince za 40 korun, do letního kina se chodilo za dvacku.

Cítíte podporu obce? Vedení se po volbách obměnilo…

Vnímají, že je škoda potenciál kulturního domu nevyužít. Podpora je. Hlavně lidé na vesnici mají stejné právo na špičkové kapely jako lidé v Olomouci.

Daniela Tauberová – zdroj: Olomoucký Deník

Video: U-KLUB Olomouc - vzpomínáme

Rozhovor s Leo Friedlem a jeho manželkou / U-klub Olomouc (2018)

Legenda na Letním

Že se novým správcem kulturního domu Na Letním stal Leo Friedl, jste se dozvěděli z předchozího článku. Nedalo nám to a rozhodli jsme se s panem Friedlem pořídit rozhovor, abychom vám jej ještě více přiblížili. Protože jde o opravdovou osobnost a legendu nejen olomoucké kultury. Vždyť U-klub, který provozoval, byl proslulý po celé republice a pravidelně v něm hrávaly špičkové kapely – od Mňágy a Žďorp přes J.A.R., Visací zámek, Tři sestry, MiG-21 až po současné hvězdy, jako je skupina Jelen. Vyhledávaly jej také osobnosti folkového světa, například Jarek Nohavica či Karel Plíhal. Dá se tedy očekávat, že podobná jména by se časem mohla objevit i v Hlubočkách!

Jak jste se dostal k práci správce kulturního domu v Hlubočkách?

Obecní úřad vypsal výběrové řízení, protože bývalá paní správcová, Anna Klementová, odešla do důchodu, a zrovna se to termínově potkalo s tím, že jsem v olomouckém U-klubu, který jsem posledních sedmnáct let provozoval jako soukromník, po třiceti letech dostal výpověď, protože se tam připravovala velká rekonstrukce. Klub jsme uzavřeli a termínově to vyšlo tak, že jsem se mohl přihlásit do uvedeného výběrového řízení a uspěl jsem. Nastoupil jsem k 1. březnu 2018.

Měl jste nějaký projekt, se kterým jste do výběrového řízení šel?

Ani ne, jen jsem poslal životopis, z něhož bylo jasné, že třeba s pořádáním koncertů mám mnohaleté zkušenosti. Myslím, že ve své době U-klub fungoval velice dobře, dlouhodobě, takže asi jsem výběrovou komisi přesvědčil o svém rozsáhlém know-how, k němuž výběrová komise přihlédla. Máme tady velký kulturní dům, v němž probíhají akce, které mají tradici a jsou každoroční, ale vedení obce zřejmě má v úmyslu program ještě více zahustit a vymyslet nové akce, nové koncerty.

Myslím, že jsem schopen zajistit hlavně koncertní činnost, protože mám kontakty na ty nejlepší kapely a interprety, zejména z české scény. Mám za to, že se sem do Hluboček dá dovézt spousta kvalitní hudby a přinést sem kvalitní koncerty.

Rozpočet obce v oblasti kultury není bezedný. Řešil jste se zástupci obce finanční zajištění pořádaných akcí?

Zatím nemám stanovené finanční mantinely, protože se předpokládá, že koncerty, které zde budou, se z velké části zaplatí a neměly by být výrazně prodělečné, což jsem za svého působení v U-klubu dokázal. Samozřejmě jsme v posledních letech byli v U-klubu příjemci dotací od magistrátu či Olomouckého kraje. Kultura se vždy musela dotovat a vedení obce zatím deklarovalo, že v tomto směru můžu očekávat podporu.

Máte v plánu žádat o další dotace z kraje?

Letos už ne, uzávěrka pro tyto žádosti byla na konci ledna. Samozřejmě jsem na kraji byl a vím, že existují dotace na malé projekty. Ty zatím ale nebyly vypsané, lze však předpokládat, že během prvního pololetí k tomu dojde.

Máte v plánu pořádat i jiné akce kromě koncertů? Mám na mysli třeba divadelní představení a podobně.

Určitě. Například 14. června chceme přivézt pásmo operetních melodií včetně kostýmů, v němž účinkují členové Moravského divadla. Jde o akci, která je určena zejména pro starší klientelu. Co vím, v okolních vesnicích a městečkách měli vždy velký úspěch. Věřím tomu, že to bude pěkný večer.

To se i pěkně doplní s festivalem dechovek, který se uskuteční 27. května.

Ano, mezi oběma akcemi máme asi třítýdenní odstup, to je podle mého ideální doba.

Jak jste spokojený s celkovou koncepcí kulturního domu?

Už jsem tady zažil dva plesy a samozřejmě vnímám, že akustika sálu není úplně ideální. Jedna z mých myšlenek, která je zatím příznivě přijímána na obci, jsou akustické změny na sále tak, abychom lidem mohli poskytnout kvalitní zážitek z koncertů.

Asi by také stálo za to vylepšit osvětlení sálu.

Pokud jde o koncerty, v tom problém nevidím. S interprety obvykle přijíždějí externí zvukaři, kteří zajišťují i osvětlení, takže bych se zatím nepouštěl do rozšiřování světelného parku. Každá kapela má jiné požadavky a investovat statisíce do kvalitního stálého osvětlení, které se pak nebude naplno využívat, by bylo neefektivní.

Víte o nějakých dalších mouchách, které by se v kulturním domě měly vychytat?

Jsem tady teprve krátkou dobu, takže se s prostorem teprve seznamuji. Ale vím, že je připravena studie na rekonstrukci přízemí, kde by měl vzniknout klubový prostor. Obec s tímto objektem pracuje, a myslím, že dobře, a určitě to bude jenom lepší a lepší.

Trochu problematická je také poloha kulturního domu na samém okraji dlouhé obce.

To zatím nemohu posoudit. Ale blízko je velké sídliště a hustá zástavba. Já myslím, že lidi nejvíc osloví jména, známí interpreti. K nám do klubu se sjížděla celá Morava. Spousta kapel si zakládá na exkluzivitě a nehraje moc často, no a lidé si to pohlídají a skutečně k nám jezdili posluchači z mnoha koutů republiky. Proč by tento model nemohl fungovat i tady v Hlubočkách? Ano, primární jsou akce pro místní obyvatele, ale proč nepřilákat diváky i z větší dálky? Proto jsme vymysleli, že vstupenky budeme prodávat i přes internet v síti Ticketstream, která patří ke dvěma největším u nás. Nejlepší divák je ten, který má lístek koupený dopředu.

Je vaše spolupráce s obcí zatím dobrá?

Já myslím, že výborná! Cítím velkou podporu, jsme všichni plní očekávání. Snad to vyjde.

Co vás sem vlastně nejvíc zlákalo?

Hlavně jsem chtěl zůstat v oboru. Využít své know-how, zůstat v branži, kterou znám jako své boty. To se mi povedlo a mám z toho samozřejmě velkou radost, protože začínat úplně od píky v jiném oboru, když jsem celý předchozí život zasvětil kultuře, bych nechtěl. Mám kontakty a zkušenosti, které mohu využít a mohu jimi pomoci v rozvoji kultury v Hlubočkách.

Rád bych se ještě vrátil do minulosti. Jak dlouho jste byl v U-klubu?

Třicet let. Nastupoval jsem těsně před revolucí, rok a půl jsem byl zaměstnancem audiovizuálního centra jako kmenový pracovník uvolněný pro klubovou činnost. Po revoluci jsem pak byl zaměstnancem Stavovské unie studentů. Pak došlo k finančním kolapsu unie a kvestor univerzity mi nabídl, zda bych nechtěl klub provozovat soukromě, což jsem nakonec přijal.

V poslední době jsem portfolio diváků rozšířil i na město, od něhož jsem měl i finanční podporu, protože jsou na jedné straně kapely, které poslouchají zejména mladší lidé – studenti –, ale jsou také legendy, které jsou obecně spíš pro širší publikum.

Leo Friedl na obecním plese
Leo Friedl na obecním plese

Pořádal jste akce jen v U-klubu, nebo i jinde v Olomouci?

Spoustu koncertů jsme pořádali například v Redutě nebo v Moravském divadle, ale také v bývalé Sidii. Externě jsem také působil jako takzvaný lokální promotér při halových koncertech například kapely Kryštof a dalších.

Máte nějaký koncert, na jehož pořádání jste opravdu pyšný?

Žádný vyzdvihovat nechci, ale momentálně mě napadá, že posledních dvacet let jezdila do U-klubu pravidelně kapela J.A.R., která přednedávnem získala za své poslední album tři ceny Anděl, k čemuž jim tímto velmi gratuluju. Třeba se někdy objeví i tady. To by byla bomba! Uvidíme, jaká bude odezva na nejbližší koncerty Vladimíra Mišíka a Věry Martinové. Když budou lidi chodit na koncerty, pak to má smysl a můžeme si dovolit leccos. Nerad bych ale zveřejňoval, co mám dál v plánu – konkurence nespí!

Děkuji za rozhovor a přeju hodně úspěchů.

Radim Zetka