Příběhy slavných značek: Mora

· 3 min čtení

Největší český výrobce kuchyňských varných spotřebičů neovládl jenom českou kotlinu. Když došly na přelomu 19. a 20. století v Americe mlýnky na kukuřici, nelenil a zavedl jejich výrobu i dovoz.

Ve svém oboru patří firma vůbec k nejstarším výrobcům kuchyňského zboží na světě. Její historie se v Mariánském Údolí v Hlubočkách nedaleko Olomouce začala psát před téměř dvěma stovkami let...

Více se dozvíte v podcastu ČRo Dvojka:

Zdroj: Český rozhlas Dvojka
Účinkuje: Jan Kovařík
Připravily: Jitka Škápíková a Světlana Lavičková
Dramaturgie: Magdalena Šorelová
Zvukový mistr: Dominik Budil
Zvukový design: Jiří Litoš
Režie: Magdalena Šorelová
Premiéra: 22. 9. 2020

Mohlo by vás také zajímat:

Továrna na hřebíky | Magazín Hlubočky
Není to tak dávno, co jsme citovali báseň Jiřího Wolkera Svatý Kopeček. Zmiňuje v ní dělníky z továrny Kosmos, vyrábějící kamna a také „továrnu na hřebíky“. Jedná se samozřejmě o podnik Moravia v Hlubočkách.
Hvězdná kamna Meteor | Magazín Hlubočky.eu
Tradice kamen v Moravii trvá od roku 1902, kdy se počala vyrábět slavná kamna „Meteor“. Jednalo se o typ stáložárných kamen, zvaných německy „Dauerbrenner.“ Když se řekne Dauerbrenner, myslí se obrazně, že je nějaká věc stále aktuální, živá, takříkajíc trvale hoří.
Krásné staré stroje – pračka Moretta a chladnička Maneta
Těžko si dnes představit domácí spotřebič, který by sloužil ještě půl století poté, co opustil továrnu. Automatické bubnové pračky s plynovým ohřevem zn. Moretta 855 a 856 k takovým kouskům patří.
Hvězda na elektrárně | Magazín Hlubočky
Kdo někdy obdivoval pozoruhodnou stavbu bývalé elektrárny a pozdější teplárny s elegantní věží v Hlubočkách, možná si na její jižní fasádě povšiml zvláštního geometrického útvaru, označovaného jako hexagram, neboli šesticípá hvězda.

Související příspěvky

Ve službách továrníkových
· 6 min čtení
Sáňkařská dráha na Hrubé Vodě
· 7 min čtení
Hostinský od Jedlové hory
· 7 min čtení
Rozmarné léto v Burk(ině Faso)
· 7 min čtení
Pověst o Ladermonovi
· 4 min čtení